Vysokoškolsképráce.cz

Blog

Jak se připravit na obhajobu bakalářské nebo diplomové práce

Studentský stůl s notebookem připravený k práci

Pokud již máte za sebou úspěšně zpracovanou bakalářskou či diplomovou práci a dostaly se k Vám posudky vedoucího i oponenta, můžete se začít připravovat na obhajobu. Ta na některých vysokých školách bývá poměrně náročná, a i proto není vhodné podcenit samotnou přípravu. V tomto článku se proto podíváme na to, jak obhajobu bakalářské či diplomové práce úspěšně zvládnout.

V prvé řadě je vhodné si bakalářskou či diplomovou práci ještě minimálně jednou pořádně přečíst. Je totiž potřeba konkrétně a přesně vědět, čemu se Vaše práce věnuje. Týká se to teoretické, ale zejména praktické části. Právě na ni je během obhajoby kladen významný důraz. Jedná se totiž o stěžejní pasáž, která má největší dopad na finální (ne)úspěch.

Trápíte se s přípravou na obhajobu zavěrečné práce?

Svěřte přípravu na obhajobu závěrečné práce do rukou našim odborníkům. Ti vám podklady připraví už za 1 den.

Vlastní poznámky jako základ úspěchu

Během pročítání práce je vhodné pracovat s vlastními poznámkami. Pište si veškeré postřehy i důležité poznatky, které se práce týkají. V další přípravě i během samotné obhajoby se Vám hodit. Pokud již panuje z Vaší strany jistota, čím konkrétně se bakalářská či diplomová práce zaobírá, můžete se posunout dál, a to k posudkům.
Pečlivě projděte hodnocení práce, za kterým stojí oponent i vedoucí. Věnujte jim opravdu důraznou pozornost, neboť komise s nimi bude jistě pracovat. Nezapomeňte správně zpracovat otázky, které Vám oponent a vedoucí položili. I na ně totiž jistě během obhajoby přijde řeč. Během zpracování těchto otázek se zamyslete nad tím, jaké další doplňující otázky Vám komise může následně k práci položit. Podobně jako třeba na silnici je totiž dobré, když student dokáže předvídat, co konkrétně by se mohlo během obhajoby řešit.
Následně nezapomeňte zpracovat prezentaci. Na některých školách se jedná o povinnou součást obhajoby, na jiných je prezentace doplňkovou záležitostí. Určitě ale není na škodu takovou prezentaci mít. Dobře funguje jako vodítko. Nezapomeňte každopádně tuto prezentaci zpracovat čtivě a uveďte konkrétní klíčové body i výstupy z práce.

Jak na mluvený text během obhajoby

Pokud prezentaci již máte za sebou, můžete se již pustit do přípravy mluveného textu. V rámci něj se zaměřte na správný úvod. Komisi slušně pozdravte a stručně práci představte. Uveďte důvody, které Vás vedly k výběru daného tématu. Navoďte klidnou atmosféru a pedagogům ukažte, že tématu skvěle rozumíte.

Myslete na to, že Váš výstup během samotné obhajoby bakalářské či diplomové práce nemůže být úplně dlouhý. Je třeba přistoupit k obhajobě výstižně. Říct vše podstatné a vynechat podrobnosti, které komise neocení. Mluvte s klidem, srozumitelně a dbejte na to, aby Vám komise rozuměla. Hoďte stres a nervozitu za hlavu.

Pokud je nervozita Váš velký protivník, snažte se ji porazit. Studie ukazují, že ideálním prostředkem na eliminaci stresu a nervozity před důležitou zkouškou či obhajobou bakalářské a diplomové práce je dostatečné množství hořčíku a vápníku. Z jiné studie plyne, že je třeba dodržovat pitný režim a možností jsou také bylinky. Za zmínku stojí hlavně heřmánek, rakytník či třezalka. 

Zdroj fotografie: Pixabay

Sdílet článek