Vysokoškolsképráce.cz

Blog

Jak zvládnout stres během zkoušek a obhajoby

Student se učí na zkoušku na vysoké škole z učebnice
Blíží se vám termín důležité zkoušky, státnic nebo třeba obhajoby diplomové práce? Pokud ano, tak možná bojujete se zvýšeným stresem. Můžeme vás uklidnit, že podobná reakce je u studentů zcela standardní a nijak se nevymykáte obecným trendům. V tomto článku vás ale seznámíme s možnostmi, jak s tímto nepříjemným stresem bojovat a jak se s ním v praxi efektivně i zdárně popasovat.

Stres je pro řadu studentů velkým strašákem. Obávají se, že kvůli němu nezvládnou odpovídat na otázky zkoušejících či kupříkladu komise. Můžeme vás ale uklidnit, že i většina pedagogů má s nervózními studenty trpělivost. Dokáží se vžít do jejich kůže a způsob vedení zkoušky či obhajoby tomu přizpůsobit. Odlehčí atmosféru a ukáží vám, že se opravdu nemáte čeho bát. I pedagogové jsou totiž jen lidé, kteří si s podobnými výzvami několik let před vámi také prošli.

Jestliže vás zajímá, jak konkrétně stresu před a během zkoušky čelit, máme pro vás několik tipů. Studie ukazují, že klíčovým předpokladem je dostatečná hydratace. Před zkouškou i během ní by tedy žádný student neměl zapomínat na dostatečný pitný režim. Nejvhodnější je samozřejmě obyčejná voda. Vyhněte se rozhodně konzumaci alkoholických nápojů. Ty vám totiž určitě nepomohou a mohou stres akorát zhoršit.

Potřebujete pomoct s přípravou na zkoušky či obhajobu závěrečné práce?

Náš tým odborníků je vám k dispozici a rád vám s přípravou pomůže.

Stres a jídlo

Dobrou volbou je také lehké jídlo. Před zkouškou se zaměřte na konzumaci ovoce i zeleniny. Hodit se může třeba bílý jogurt nebo hrst vlašských ořechů. K zahození ale není ani jablko nebo třeba banán. Hodit se může také smoothie nebo zelený čaj, který má tendenci zlepšovat soustředění i energii, jak ukazují studie.

V den zkoušky nezapomeňte do školy přijít včas. Díky tomu se vyhnete dalšímu možnému stresovému faktoru, který souvisí s případným pozdním příchodem. Ty řada pedagogů netoleruje a staví se k nim i v rámci svého závěrečného hodnocení negativně. Nezapomeňte tedy jít včas spát a nastavit si raději více budíků, pokud máte zkoušku v ranních hodinách. Samozřejmostí je také vhodný outfit, který by neměl být výstřední.

Stres a fyzická aktivita

Další tip, který souvisí se zvládnutím stresu během zkoušky, je opakování učiva v den zkoušky. Vyplatí se tedy hlavně pořádně vyspat, ale zároveň vstát včas, aby byl z vaší strany dostatečný časový prostor pro zopakování látky i jednotlivých zkouškových otázek. Den před zkouškou se vyplatí i menší fyzická aktivita, a to včetně příjemného běhu nebo třeba jógy. Zároveň to ale příliš nepřehánějte, ať se tolik neunavíte.

Jakmile přijdete na řadu, postavte se ke zkoušce nebo obhajobě čelem. Myslete pozitivně. Věřte v sebe. Udržujte oční kontakt s komisí či zkoušejícími. To v praxi ukáže, že máte o ně i učivo zájem. Nemluvte rychle a artikulujte. Pokud je potřeba, zhluboka dýchejte.

Ukažte zkoušejícím hned v prvních chvilkách, že tématu rozumíte. Hovořte nejprve o tom, čemu opravdu rozumíte a nedejte zkoušejícím jim prostor, aby se vás na cokoliv ptali. Jestliže budete hovořit plynně a smysluplně, bude to komise ve většině případů hodnotit pozitivně a mnohdy vás nebude trápit příliš dlouho.

Zdroj fotografie: Pixabay

Sdílet článek